نصب بلبرینگ
اصول نصب بلبرینگ و خروج آن از قطعات

برداشتن و نصب بلبرینگ مکانیکی

نصب بلبرینگ

حذف

اولین قدم برداشتن یاتاقان شکست خورده است. بهترین گزینه برای این کار استفاده از کشنده و پرس است زیرا ایمن هستند، آسیب به شفت و محفظه را به حداقل می رساند و به صرفه جویی در زمان کمک می کند. یکی از ابزارهای عالی برای این کار، کشش های مکانیکی دو و سه فک است که یاتاقان را به طور ایمن روی حلقه بیرونی بیرون می آورد.

نوع دیگر ابزار حذف جداکننده است که با دو صفحه طراحی شده است که پشت بلبرینگ قرار می گیرد. اگر با بلبرینگ های سنگین سر و کار دارید، جداکننده را می توان با رم های کمکی هیدرولیک طراحی کرد. اگرچه نیاز به استفاده از این روش با محدودیت اندازه و فضا تعریف می‌شود، اما گیره‌ها و برش‌های شفت می‌توانند از شما برای حذف فلز استفاده کنند.

توجه : اگر به دنبال حذف فلز هستید، تحمل ابعاد مهم و اتصالات صحیح ممکن است تغییر کند. در صورت امکان از شعله های باز یا جرقه اجتناب شود.

پس از برداشتن بلبرینگ، استفاده مجدد از آن توصیه نمی شود. با این حال، باید آن را به دقت بررسی کنید تا علت شکست را مشخص کنید. در برخی موارد، استرس می‌تواند باعث آسیب‌هایی شود که دیدن آن با چشم غیرمسلح غیرممکن است. اغلب، تجزیه و تحلیل و تجربه پیشرفته برای تعیین علت شکست ممکن است مورد نیاز باشد.

تنها زمانی که می‌توانید از بلبرینگ استفاده مجدد کنید این است که دوباره به سازنده ارسال شود. طراح تمیز، بازرسی، اندازه گیری، خرد کردن مجدد، و مجوز استفاده مجدد را می دهد. با این حال، این روش تنها زمانی مقرون به صرفه است که با یاتاقان های بزرگ و گران قیمت سروکار داشته باشید.

نصب بلبرینگ و راه اندازی

هنگامی که یک بلبرینگ جدید به دست می آورید، بسیار مهم است که آن را با دقت مدیریت کنید. بهترین راه برای رسیدگی به یاتاقان ها این است که اطمینان حاصل کنید که یک انبار تمیز، خشک و بدون لرزش دارید. بسیار مهم است که تا زمانی که بلبرینگ برای نصب آماده شود، از باز کردن بسته بندی خودداری شود. علاوه بر این، نباید روغن کارخانه را پاک یا تمیز کنید، مگر اینکه دستورالعمل این کار را الزامی کند. اینجا پاکیزگی راهی است.

اطمینان از استفاده دقیق از یاتاقان بسیار مهم است. دو روش اصلی برای شناسایی اجزای مکانیکی وجود دارد: اندازه گیری مستقیم و استفاده از شماره محصول. اگر از یاتاقان های تولید کننده معتبر استفاده می کنید، یاتاقان ها همیشه با اعدادی که ابعاد و تلورانس ها را نشان می دهند علامت گذاری می شوند. اگر نیاز به اندازه گیری آیتم دارید، حتما از یک میکرومتر ورنیه با دقت 0.0001 اینچ استفاده کنید.

قبل از شروع نصب بلبرینگ ، مطمئن شوید که محفظه و شفت تمیز و بدون فرز هستند. اگرچه بسیاری از صنایع ترجیح می دهند از سنباده استفاده کنند، مهم است که بدانیم حتی ذرات تولید شده توسط کاغذ سنباده همچنان می توانند بلبرینگ را آلوده کنند. توصیه می شود برای تمیز کردن شفت و محفظه از لنت های صنعتی روشن استفاده کنید. سپس برای از بین بردن رطوبت باید از روغن ماشین سبک استفاده کرد. علاوه بر این، شما باید نظافت را در طول کل فرآیند حفظ کنید.

مطمئن شوید که سوراخ و شفت محفظه را نیز اندازه بگیرید تا مطمئن شوید که در محدوده تحمل توصیه شده برای یاتاقان و ماشین قرار دارند. در اینجا باید از ابزارهایی مانند کالیپر یا میکرومتر استفاده کنید.

میزان نیرویی که باید برای نصب بلبرینگ استفاده کنید به نوع و درجه تناسب آن بستگی دارد. در بسیاری از کاربردها مانند شفت موتورهای الکتریکی، اگر حلقه در حال چرخش باشد، پرس مناسب خواهد بود. این به این معنی است که حلقه داخلی نیاز به پرس فیت دارد در حالی که حلقه بیرونی نیاز به جابجایی دارد.

اگر قطر یاتاقان کمتر از 50 میلی متر است، اگر حلقه های آن با استفاده از تداخل نور نصب شده اند، از درایور بلبرینگ استفاده کنید. ابزارهای رانندگی از یک چکش بلوک مرده، حلقه های ضربه ای پلیمری و لوله فلزی تشکیل شده است. درایور تیوب چند منظوره است و می‌توان آن را با سیل‌های گریس، مهر و موم روغن و بوش استفاده کرد.

اطمینان حاصل کنید که از یک پرس ایمن استفاده کنید که محکم روی یک میز کار محکم ثابت شده است. علاوه بر این، یک قفسه و نظر نیز باید همراه با یک دسته بلند برای اهرم استفاده شود. با فشار دادن دسته، روی دسته فشار وارد کنید و به آرامی دستگاه را با استفاده از سندان نگه دارید.

حذف حرارتی، نصب بلبرینگ ، و روش ها

هنگامی که دمای یک یاتاقان، محفظه یا شفت را افزایش یا کاهش می دهید، انبساط و خنک شدن مواد به شما این امکان را می دهد که یاتاقان ها را به راحتی جدا کنید. توجه داشته باشید که اقدامات احتیاطی مورد استفاده در فرآیند مکانیکی در اینجا نیز اعمال می شود. اول، مهم است که مطمئن شوید که محفظه و شفت تمیز و بدون سوراخ هستند. علاوه بر این، باید اطمینان حاصل کنید که اندازه‌گیری‌ها به درستی انجام می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که هر دو ابعاد در محدوده توصیه شده قرار دارند. اگر متوجه شدید که محفظه یا شفت ابعادی خارج از محدوده توصیه شده دارد، باید آنها را تعویض کنید.

اگرچه می توان از عوامل باندینگ برای رفع موقت مشکل استفاده کرد، اما فقط برای مدت کوتاهی می تواند کار کند. به عنوان مثال، نیتروژن مایع را می توان برای کاهش دمای فولاد استفاده کرد، باید در مواقعی که تناسب شدید ذکر شده است استفاده شود. به همین دلیل است که تکنسین ها شفت های قطری را در طول شب در بیرون قرار می دهند و یاتاقان ها را صبح قبل از مونتاژ حرارت می دهند.

توجه هنگام نصب بلبرینگ و حذف آن  : آبی که در این فرآیند آزاد می شود می تواند باعث خوردگی شود.

بخاری های بلبرینگ دیگری که می توانید استفاده کنید عبارتند از پیتزاهای گرم شده، نوع مخروطی و فر پیتزا. می توانید از حمام روغن نیز استفاده کنید. نکته رایج در این روش ها این است که بسیار کند و در واقع کثیف هستند. در عوض، باید روش‌های پیشرفته‌تری مانند بخاری‌های القایی را در نظر بگیرید که ایمن‌تر، تمیزتر، سریع‌تر و مؤثرتر هستند.

بخاری های القایی میدان های مغناطیسی قوی ایجاد می کنند که جریان گردابی را بر روی شفت فلزی القا می کند. یک سیم پیچ ثانویه برای عبور جریان متناوب کم وصل می شود در حالی که یاتاقان ها به عنوان اتصال کوتاه عمل می کنند. اثر این است که حلقه هایی که به میله نزدیکتر هستند سریعتر گرم می شوند. بخاری های مدرن روشی برای پاکسازی محصول جانبی با استفاده از مغناطیس زدایی دارند.

توجه به این نکته مهم است که برای استفاده از یک کاوشگر دما، باید آن را روی حلقه داخلی قرار داد تا انبساط حاصل بتواند یک محور پرس را در خود جای دهد و مناسب باشد. تنظیم دمای مناسب باید 230 درجه فارنهایت یا 110 درجه سانتیگراد باشد.

نتیجه مقاله نصب بلبرینگ و حذف آن

هنگامی که تصمیم به نصب بلبرینگ یا یاتاقان شعاعی می‌گیرید ، احتیاط‌آمیز است که اطمینان حاصل کنید که این کار به درستی و با رعایت روش و ابزار مناسب انجام می‌شود. علاوه بر این، شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام مراحل ایمنی رعایت شده است. به یاد داشته باشید که مهم نیست: “شما باید

ترجمه شده از : https://medium.com

5/5 - (13 امتیاز)
اشتراک گذاری