علل شایع خرابی زودرس بلبرینگ
علل شایع خرابی زودرس بلبرینگ

خرابی زودرس بلبرینگ

هر یاتاقانی به طول عمر مورد انتظار خود نمی رسد. در این وبلاگ نگاهی به برخی از علل رایج خرابی زودرس بلبرینگ خواهیم داشت. همه بلبرینگ ها باید در مقطعی تعویض شوند، اما با در نظر گرفتن نکات زیر بیشترین بهره را خواهید برد.

1. علت خرابی زودرس بلبرینگ : روانکاری ضعیف

یکی از دلایل رایج خرابی زودرس بلبرینگ روغن کاری نادرست است. روغن کاری مناسب باعث کاهش اصطکاک بین قطعات می شود. این باعث کاهش مصرف انرژی، تولید گرما، سایش و پارگی و سطح سر و صدا می شود. علاوه بر این، روان کننده محافظت در برابر خوردگی و کثیفی را فراهم می کند. بنابراین روانکاری مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. مواردی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

  • نوع غلط روانکاری  انواع زیادی از روان کننده ها وجود دارد که گریس ها و روغن ها رایج ترین آنها هستند. با این حال، همه محصولات یکسان نیستند! آنها می توانند از نظر قوام، ویسکوزیته روغن (پایه)، مقاومت در برابر آب، ماندگاری و غیره متفاوت باشند. همچنین، برخی از کاربردها ممکن است به خواص خاصی نیاز داشته باشند. اینها شامل روان کننده هایی برای استفاده در صنایع غذایی و دارویی، یا کاربردهایی با بخارات شیمیایی یا دماهای شدید است. مطمئن شوید که انتخاب روان کننده با کاربرد آن مطابقت دارد.
  • روانکاری کافی:  روانکار بسیار کم ممکن است منجر به تماس فولاد و فولاد بین بدنه نورد و مسیر مسابقه شود. این باعث افزایش تولید گرما و تسریع سایش می شود.
  • روانکاری بیش از حد:  استفاده بیش از حد از روان کننده ممکن است به دلیل افزایش اصطکاک خود روانکار باعث افزایش دما نیز شود. مهر و موم ها نیز ممکن است آسیب ببینند. باز هم، این ممکن است منجر به خرابی زودرس بلبرینگ شود.

هنگام تعویض روان کننده، همیشه به یاد داشته باشید که ابتدا گریس قدیمی و آلوده را جدا کنید.

2. علت خرابی زودرس بلبرینگ : روش نادرست (جدا کردن) مونتاژ

بلبرینگ هایی که به درستی نصب نشده اند ممکن است در این فرآیند آسیب ببینند. یاتاقان را با چکش به زور در جای خود قرار ندهید. همیشه از روش مناسب اعم از مکانیکی، هیدرولیکی و یا حتی استفاده از حرارت برای نصب بلبرینگ استفاده کنید و همیشه از ابزار مناسب استفاده کنید. برداشتن بلبرینگ فرسوده باید با دقت انجام شود تا بلبرینگ جایگزین بدون مشکل نصب شود. ما  ابزارهایی را  برای نصب و جدا کردن ایمن ارائه می دهیم مانند  کشنده بلبرینگ ،  مجموعه آچار قلاب  و  کیت های حمل و نقل .
تراز محورهایی که یاتاقان ها روی آنها نصب شده اند نیز مهم است. در واقع، ناهماهنگی ممکن است خرابی بلبرینگ را تسریع کند.

3. علت خرابی زودرس بلبرینگ : انتخاب اشتباه بلبرینگ

مهم نیست که بلبرینگ چقدر ماهرانه نصب شده باشد، اگر نوع یاتاقان برای کاربرد مناسب نباشد، خرابی زودرس رخ خواهد داد. نوع بار نقش مهمی دارد (شعاعی، محوری یا ترکیبی) و ظرفیت و ابعاد نیز باید صحیح باشد. علاوه بر این، ممکن است شرایط عملیاتی خاص یا شدید وجود داشته باشد. یک یاتاقان ممکن است در معرض ضربه ها و ارتعاشات شدید یا حتی بارهای الکتریکی قرار گیرد. در این موارد، شما همیشه باید بلبرینگ هایی را انتخاب کنید که برای این اهداف طراحی شده اند (اغلب با یک پسوند خاص قابل تشخیص هستند). می توانید نمونه ای در  مورد بلبرینگ های FAG QP51 در وبلاگ ما بیابید .

4. علت خرابی زودرس بلبرینگ : کثیفی

ذرات کوچک کثیفی مانند شن و گرد و غبار که وارد بلبرینگ یا روان کننده می شوند باعث سایش بیش از حد می شوند. دلایلی که ممکن است باعث ایجاد کثیفی شود می تواند موارد زیر باشد:

  • نوع غلط آب بند: اگر آب بند نتواند در شرایط خاصی مانند سرعت بالا، دما یا بار مقاومت کند، ممکن است از کار بیفتد و دیگر از ورود کثیفی به بلبرینگ جلوگیری نکند.
  • موقعیت نادرست آب بند:  اگر آب بند به درستی نصب نشود، ممکن است بلبرینگ به درستی آب بندی نشود و ذرات کثیفی وارد سیستم شوند.
  • مهر و موم فرسوده یا آسیب دیده:  عملکرد یک مهر و موم می تواند در طول زمان به دلیل سایش یا آسیب کاهش یابد. مهر و موم فرسوده یا شکسته هیچ محافظتی در برابر آلودگی ها ایجاد نمی کند.
  • نگهداری یا استفاده نادرست:  بلبرینگ ها باید در مکانی تمیز و خنک نگهداری شوند که در معرض رطوبت و گرد و غبار یا سایر کثیفی ها نباشند. تا قبل از مونتاژ، بسته بندی و فیلم محافظ را جدا نکنید. در حمل و نقل و جابجایی بلبرینگ ها نیز احتیاط لازم است. ضربه و سقوط می تواند باعث آسیبی شود که همیشه قابل رویت نیست، که ممکن است احتمال آلودگی را افزایش دهد.

5. علت خرابی زودرس بلبرینگ : اضافه بار و کم باری

  • بارگذاری بیش از حد:  اگر یاتاقان به طور مداوم بیش از حد بارگذاری شود، ممکن است خستگی فلز پیش از موعد ایجاد شود. خستگی فلز در نتیجه تغییر مداوم بارها بر روی سطح راه آهن بلبرینگ است. استحکام مواد کاهش می یابد تا زمانی که ترک های کوچک ظاهر شود و قطعات از هم جدا شوند. هنگامی که یک یاتاقان به پایان عمر مورد انتظار خود نزدیک می شود، اغلب بدون توجه به بار تجربه شده، خستگی رخ می دهد. سعی کنید از اضافه بار پرهیز کنید و از بروز زود خستگی جلوگیری کنید.
  • بارگیری کم :  یک یاتاقان  برای عملکرد مناسب به حداقل  بار نیاز دارد، به خصوص زمانی که سرعت های بالا و دنده های بزرگ در میان باشد. اگر بار خیلی کم باشد، توپ‌ها یا غلتک‌ها غلت نمی‌خورند، بلکه در مسیر مسابقه می‌کشند. این حرکات کشویی باعث ایجاد اصطکاک می شود که باعث آسیب به مواد می شود.

با در نظر گرفتن این نکات درباره خرابی زودرس بلبرینگ ، بلبرینگ شما دوام بیشتری خواهد داشت و دیگر خرابی زودرس برای آن رخ نخواهد داد. و هنگامی که آنها در نهایت نیاز به جایگزینی دارند، ما اینجا هستیم تا از شما حمایت کنیم!

همچنین مطالعه کنید چرا بلبرینگ گارانتی ندارد.
امیدواریم از این این مقاله ( علت خرابی زودرس بلبرینگ ) بهره کافی برده باشید برای دیدن دیگر مقالات آموزشی ما به بخش آموزشگاه بلبرینگ سایت مراجعه کنید.
5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری