رولبرینگ بشکه ای کفگرد
رولبرینگ بشکه ای کفگرد

رولبرینگ بشکه ای کفگرد :

رولبرینگ بشکه‌ای کفگرد یا spherical roller bearing یک نوع بلبرینگ است که برای تحمل بارهای شعاعی و محوری در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. در اینجا به معرفی نوع دیگری از این بلبرینگ، یعنی رولبرینگ بشکه‌ای کفگرد تراکمی یا spherical roller thrust bearings می‌پردازیم.

رولبرینگ بشکه‌ای کفگرد تراکمی، به عنوان یک نوع بلبرینگ بالابر، برای تحمل بارهای محوری در ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع بلبرینگ در بسیاری از صنایع از جمله صنایع خودروسازی، صنایع هوافضا، صنایع تولید کائوچو و … به کار می‌رود.

رولبرینگ بشکه‌ای کفگرد تراکمی شامل یک حلقه داخلی با شیارهای کفگردی، یک حلقه خارجی با شیارهای کفگردی و یک مجموعه رولبرینگ است. رولبرینگ‌ها به صورت متقارن در اطراف محور قرار می‌گیرند و توسط یک تنظیم کننده روی محور ثابت شده‌اند. هنگامی که بار محوری بر روی بلبرینگ اعمال می‌شود، رولبرینگ‌ها به سمت حلقه داخلی و خارجی حرکت می‌کنند و بار را تحمل می‌کنند.

 

مزیت های رولبرینگ بشکه ای کفگرد :

رولبرینگ بشکه ای کفگرد یا spherical roller thrust bearings، نوعی رولبرینگ است که در آن عملکرد دو حرکتی (تحریک و جابجایی) انجام می‌شود. این نوع رولبرینگ با اتصال بین مهره‌های آن به شکل کروی و نوک کوتاه در سمت داخلی، قابلیت تحمل بارهای سنگین در جهت جابجایی و همچنین تحمل نیروهای شیاری در جهت تحریک را دارا می‌باشد.

مزیت‌های رولبرینگ بشکه ای کفگرد شامل موارد زیر می‌باشد:

 

۱- تحمل بارهای سنگین: به دلیل طراحی خاص و مهره‌های کروی، این نوع رولبرینگ قابلیت تحمل بارهای سنگین در جهت جابجایی را دارا می‌باشد.

۲- قابلیت تحمل نیروهای شیاری: این نوع رولبرینگ، قابلیت تحمل نیروهای شیاری در جهت تحریک را نیز دارا می‌باشد.

۳- افزایش عمر مفید: برای استفاده در شرایط سخت، رولبرینگ بشکه ای کفگرد دارای طراحی خاصی است که باعث افزایش عمر مفید آن می‌شود.

۴- مقاومت در برابر شوک و لرزش: با توجه به طراحی خاص و مهره‌های کروی، این نوع رولبرینگ قابلیت مقاومت در برابر شوک و لرزش را نیز دارا می‌باشد.

۵- قابلیت کار در دماهای بالا: رولبرینگ بشکه ای کفگرد قابلیت کار در دماهای بالا را داراست که این ویژگی آن را برای استفاده در شرایط صنعتی و صنایع نفت و گاز مناسب می‌کند.

 

موارد مصرف رولبرینگ بشکه ای کفگرد :

 

رولبرینگ بشکه ای کفگرد در صنایع مختلف بکار می‌رود. برخی از موارد مصرف این نوع رولبرینگ عبارتند از:

۱- صنایع نفت و گاز: به دلیل مقاومت در برابر شوک و لرزش و قابلیت کار در دماهای بالا، رولبرینگ بشکه ای کفگرد برای استفاده در صنایع نفت و گاز بسیار مناسب است.

۲- صنایع فولاد: به دلیل تحمل بارهای سنگین و نیروهای شیاری، رولبرینگ بشکه ای کفگرد برای استفاده در صنایع فولاد و صنایع مرتبط با آن بسیار مناسب است.

۳- صنایع معدنی: با توجه به مقاومت در برابر شوک و لرزش و تحمل بارهای سنگین، رولبرینگ بشکه ای کفگرد برای استفاده در صنایع معدنی و صنایع مرتبط با آن بسیار مناسب است.

۴- صنایع حفاری: به دلیل قابلیت تحمل بارهای سنگین، تحمل نیروهای شیاری و قابلیت کار در دماهای بالا، رولبرینگ بشکه ای کفگرد برای استفاده در صنایع حفاری بسیار مناسب است.

۵- صنایع تولید انرژی: با توجه به قابلیت تحمل بارهای سنگین و مقاومت در برابر شوک و لرزش، رولبرینگ بشکه ای کفگرد برای استفاده در صنایع تولید انرژی مانند نیروگاه‌ها بسیار مناسب است.

علاوه بر این موارد، رولبرینگ بشکه ای کفگرد در صنایع خودروسازی، صنایع هواپیمایی و صنایع دیگر نیز بکار می‌رود.

 

رولبرینگ بشکه ای کفگرد ترکیبی از رولبرینگ بشکه ای و رولبرینگ ساچمه مخروطی است.

این رولبرینگ در قسمت زیرین دستگاه به عنوان رولبرینگ کفگرد قرار میگیرد. به دلیل ساچمه های بشکه ای قدرتمند بشکه ای ، توانایی تحمل بارهای سنگین نیز در این حالت امکان پذیر است.

این رولبرینگ ها به دو دسته تقسیم میشوند.

چنگ آهنی :

چنگ آهنی این نوع بلبرینگ کمتر در ایران دیده میشوند و بیشتر در برند هایی مانند FAG SKF وجود دارد و با پسوند E یا بدون پسوند شناخته میشوند

بلبرینگ 29 هزاری چنگ آهنی

چنگ برنجی:

چنگ برنجی این نوع رولبرینگ در ایران بسیار فراوان است و در بیشتر برند هاوجود دارد و با پسوند M ی شناخته میشوند.

 

رولبرینگ بشکه ای کفگرد

 

برای دیدن آموزش های بیشتر به بخش آموزشگاه بلبرینگ سایت مراجعه کنید.

 

اینستاگرام ما

امتیاز post
اشتراک گذاری